Sam sem ribič. Če me želite natančneje umestiti sem (tudi) t.i. “krapar”. Zadnje čase pojmovanje kraparja namreč nima več samo ene razlage. Kraparja namreč ne naredi najnovejši rodpod in piskači. Res je, da ga ne naredi, to si samo določeni tako želijo da bi tako izgledali.
Krapar je nekdo ki lovi krape. Torej tudi tisti, ki jih lovi z feeder tehniko, match tehniko, klasično plovčkarsko tehniko, tudi na muho se jih da uloviti … Torej je res, da rodpod in piskači ne naredijo kraparja. In tukaj spet naletimo na tisto skupino, ki dejansko niso ribiči, zaradi pogostosti lova, pa jih tudi turisti ne moremo imenovati. Ker pa pa uporabljajo izključno novodobno opremo in se poslužujejo novodobne tehnike, ostalih pa sploh ne poznajo, jih bom imenoval „pozerji“. Prepoznali jih boste večinoma po tem, da so iz mlajše generacije, imajo najmodernejšo in najdražjo opremo in vidijo bistvo lova izključno v fotografiji z trofejnim krapom. Vse ostalo nima smisla in je nepotrebno. Tudi če jih za vodo ne srečate, boste našli njihove sledove v kupih smeti, ki jih niso odpeljali s seboj in jih vrgli v domač keson (kar bi ribičstoril) in prepoznate jih po tem, da so za bližnjim drevesom/grmom pustili pod svaljkom toaletnega papirja lastno organsko nagazno-razgazno mino … Če jih boste pa srečali za vodo, boste jih prepoznali po tem, da bodo ob tem, ko bodo iz vode vlekli majhnega krapa bentili nad kretenskim gospodarjem, ki je vložil tako majhne krape, ki sedaj delajo po vodi škodo.
Kako bi bilo potrebno usmeriti ribiče-kraparje v Sloveniji? Preprosto popolno drugače, kot do sedaj. Kraparjev je toliko, da se nas enostavno ne more zanemariti in zato, bo potrebna tudi določena strategija, saj je trenutna organiziranost kraparjev v Sloveniji zgolj v tekmovalnem pomenu, ta pa je organizirana tako mizerno slabo, da meče slabo luč na ves slovenski ribolov, doma in v tujini. Ker je v Sloveniji trend kraparije moč zaznati, tako kot tudi širom Evrope in Sveta, pa bomo morali nekaj ukreniti, da rešimo zgornjo problematiko in tukaj bo ZKS odigrala poglavitno vlogo.
Menim, da se je potrebno lotiti organiziranosti kraparije vsaj v treh glavnih segmentih in sicer:
- Promocijsko-turistična sekcija
- Delo z mladim
- Tekmovalna sekcija
Tekmovalna sekcija, oziroma tekmovalna dejavnost LKO mora biti sestavljena večplastno od družabnih srečanj z ribolovom, ki služijo promoviranju te zvrsti ribolova, pa do recimo temu semiprofesionalnega tekmovanja, kjer pa se je dejansko potrebno začeti obnašati bolj profesionalno in si v bodoče prihraniti blamaže na tekmovanjih svetovnega ranga, ali pa celo tako kot letos izpustiti udeležbo na SP. V bistvu je glede na poslovno uspešnost za Slovenijo sorazmeroma velikega števila trgovcev z tovrstno ribiško opremo jasno, da se tukaj obračajo veliki denarji in samo vprašanje sposobnosti je, kako znati iztržiti sponzorska sredstva. Tekmovalna sekcija kraparjev bi tako izvajala organizacijo tekmovanj in obtekmovalnih dejavnosti po specifiki in pravilih LKO (lov krapa z obrežilnikom), WCC (world carp clasaic), match tehnike, feeder tehnike in cast (met v daljavo) in prav ta večplastna organiziranost kraparskih tekmovanj, bi preprečila pojav trenutne ozke usmerjenosti kraparije.
Delo z mladimi je izrednega pomena, ki se ga po mojem mnenju sploh ne zavedamo. Če v otroku privzgojiš vrednote življenja in spoštovanje narave je to izredno lukrativna in dolgoročna naložba. Ne pozabimo, da bodo prav ti mladi, ki jih bomo danes učili tehvrednot jutri morda zasedali mesta, kjer bodo odločali o pomembnih vprašanjih okolja in odnosa do narave. Kot oče najstnika zaznavam potrebo po večji motivaciji mladih za sobivanje v naravi, kar pa je temelj kraparije. Ko imamo mlade enkrat za vodo motivacija ni več potrebna, saj je navdušenje očitno, večji problem je mlade odtrgati od interneta, televizije, ceste … Zato se bo potrebno poslužiti medijev, ki so jim blizu in vključiti tudi šole. Pestrost bomo dosegli tudi z organizacijo taborjev preko vikendov in skupno organizacijo takih taborov z drugimi skupinami, kot so recimo gozdovniki in taborniki. Nujno potrebno pa je tudi izobraževanje mentorjev, ki delajo z mladimi. Dejanski smisel moderne kraparije pa je zaradi načina lova, ki temelji na večdnevnem ribolovu v sobivanju z naravo. Razumeti je treba, da se mora ribič prilagoditi naravi in uloviti ribo, ne pa prilagajati narave samo zato, da bo ribič ujel ribo. Zato, ker pa kraparji prebijemo kar največ časa za vodo s časom postanemo pravi zaljubljenci v naravo in prav to je treba privzgojiti mladim.
Promocijsko-turistične sekcija bi predstavila možnosti, ki jih Slovenija nudi za kraparijo. Slovenija s svojimi naravnimi bogastvi omogoča, to kar je na večini voda v tujini nemogoče, namreč javni dostop do vode, ki je omogočen prav vsakomur. Ker osebno navezujem stike z ribiči in ribiškimi organizacijami v tujini in tudi ker raziskujem vode v tujini, mi je znano dejstvo, da je v tujini večina voda in priobalnega pasu teh voda v zasebni lasti in zato je ribičem onemogočen dostop do vode. Tukaj imamo Slovenci srečo, da naš Zakon o vodah jezera, reke, morje in njihove priobalne pase določa kot Javno dobro in na ta način omogoča dostop vsakomur. RZS je v zadnjem obdobju že nekaj naredila za promocijo Slovenije kot potencialne ribiško turistične destinacije, siguren pa sem da bo ZKS s svojimi navezami iz tujine to delo debelo podčrtala in tako temu projektu doprinesla velik del.
- Ta Svet ni naš, mi ga imamo samo v izposoji od naših naslednikov
- Kar naravi vzameš tukaj, ji vrni tam (za vsako posekano drevo, zasadi novo…)