Skrb za oči: naj bo tako samoumevna kot vsakodnevno umivanje zob

Veliko ljudi nima navade skrbeti za svoje oči, in to kljub temu, da jih večina pravi, da jih je najbolj strah izgube vida. Po mnenju očesnih strokovnjakov bi morali vsi redno obiskovati očesnega zdravnika, saj se tako odkrijejo težave, ki so v fazi, ko so še ozdravljive. Skrb za oči naj tako postane del dnevne rutine.

Najpogostejše težave, ki lahko prizadenejo oči, so utrujenost, zamegljen vid, vnetje in suhe oči. Včasih se vam lahko pred očmi pojavijo tudi pike. Vse to so načeloma pogosta stanja, ki se praviloma izboljšajo sama od sebe, če pa trajajo dlje časa, si vsekakor poiščite pomoč specialista oftalmologa.

A nekje po 50. letu lahko oči doletijo tudi hujše težave. Med njimi sta predvsem siva mrena ter starostna degeneracija makule, ki sta dva zelo pogosta razloga za okvare vida in celo slepoto v starejših letih. V nadaljevanje preverite, kakšna naj bo skrb za oči, da vam bodo še dolgo dobro služile.

skrb za oči je zelo pomembna

Kako lahko skrb za oči prežene vsakdanje očesne težave

Utrujene oči

Vaše oči so lahko utrujene in vid zamegljen, če preživite veliko časa pred računalnikom ali gledate televizijo. Uporaba računalnika vam ne bo trajno poškodovala vida, lahko pa povzroči nekaj nelagodja.

Če imate že obstoječo težavo z očmi, ki je niste odpravili/ozdravili, bo uporaba računalnika dodatno obremenila vaše oči in vaš vid lahko postane zamegljen. Če ste osredotočeni na delo za računalnikom ali gledanje televizije, manj pogosto mežikate, kar lahko izsuši vaše oči in časoma povzroči težave.

V takem primeru vam bodo na pomoč priskočile kapljice za oči. Gre za odličen pripravek za nego oči, ki jih neguje, vlaži in lahko celo regenerira. Poskrbite, da bodo uporabljene kapljice brez konzervansov ter da jih boste uporabljali redno: lahko ob jutrih ter kadarkoli začutite nelagodje. Vsekakor pa preverite embalažo za bolj natančna navodila.

Posebej priporočamo kapljice za oči Thealoz Duo, ki so brez konzervansov in vsebujejo edinstveno kombinacijo učinkovin, ki posebej targetirajo utrujene oči. Hialuronska kislina jih navlaži, trehaloza pa zaščiti in regenerira. Kadarkoli torej začutite potrebo, jih vkapajte v oči. A vseeno ne pretiravajte: kot skrb za oči je dovolj 6 kapljic na dan.

skrb za oči vključuje tudi uporabo kapljic

Suhe oči

Suhe oči so ena najpogostejših težav z očmi, ki muči vse, ki veliko časa preživijo za ekrani. Težava je tesno povezana z utrujenimi očmi in nekateri ju pravzaprav enačijo. A še veliko je vzrokov, ki lahko povzročijo suhe oči, ne samo ekrani.

Pri suhih očeh je veliko odvisno od tega, v kakšnem okolju se nahajamo. Škodijo nam vetrovno in mrzlo vreme, prostori s suhim zrakom zaradi ogrevanja ali klimatskih naprav, jemanje določenih zdravil, hormonske spremembe in še marsikaj.

A kako vedeti, da imate suhe oči? Ponavadi vam to pove občutek v očeh: oči lahko pečejo, skelijo, imate občutek tujka ali peska. Nemalokrat se lahko oči tudi solzijo. Veliko pove tudi pogled v ogledalo: oči so lahko rdeče, navidez utrujene, morda se ob trepalnicah pojavljajo celo luske, ki kažejo na prekomerno razrast mikrobov na očeh.

skrb za oči je pomembna, če imamo suhe oči

Vnetje oči

Prihajamo v čas, ko so prehladi in s tem povezani simptomi prisotni skoraj na vsakem koraku.

Vnetje oči je lahko simptom prehlada, lahko pa se pojavi tudi samostojno. Vsekakor je v tem času najpomembneje, da se oči čim manj dotikate in poskrbite za higieno svojih rok in vseh stvari, ki jih uporabljate. Pomaga tudi, če si izcedek iz oči redno brišete – najbolje s posebej za to namenjenimi krpicami, ki jih proizvaja farmacevtsko podjetje Thea. Krpice se prodajajo pod imenom Blephaclean in so na voljo v vseh lekarnah in tudi na spletu.

Starostne oz. degenerativne bolezni oči

Z daljšanjem življenjske dobe se pojavlja vedno več degenerativnih bolezni. Med njimi so tudi take, ki prizadenejo oči. Pogosti sta siva mrena in starostna degeneracija rumene pege. Obe lahko prizadeneta vid do te mere, da znatno slabše vidimo.

Če se osredotočimo na očesno bolezen starostna degeneracija makule oz. rumene pege, nas lahko nekoliko pomiri zavedanje, da lahko z zdravim življenjskim slogom poskrbimo, da se bolezen ne pojavi ali ne napreduje.

A kaj pomeni zdrav življenjski slog? Pomembno je, da ne kadimo in da se čim več gibljemo na svežem zraku. Ključna pa je tudi zdrava prehrana, ki vključuje čim več za oči pomembnih vitaminov in mineralov ter drugih zdravih hranil.

skrb za oči vključuje tudi zdravo prehrano

Med njimi sta zelo pomembna lutein in zeaksantin: dva karotenoida in antioksidanta. Gre za tako imenovana makularna pigmenta, ki se nahajata v mrežnici in skrbita za oster vid.

Vedno več pa je govora o vitaminu D, ki je pomemben za celotno telo in imunski sistem, blagodejen pa je tudi za oči. Več o vitaminu D in pomenu za oči si lahko preberete na portalu za zdravje oči Moje oko, kjer so o vitaminu D navedli naslednje:

Pred kratkim so znanstveniki odkrili, da se tudi v očeh nahaja receptor za vitamin D, imenovan VDR. To jim je dalo misliti, da bi bil lahko vitamin D koristen pri nekaterih očesnih boleznih, npr. starostni degeneraciji makule in diabetični retinopatiji. Znanstveniki predvidevajo, da vitamin D pripomore k zdravju oči in ščiti pred nastankom določenih očesnih bolezni zlasti zaradi njegovih protivnetnih učinkov.

A kako najlažje v telo vnesti številne za oči blagodejne vitamine? Pametno je, da si pripravite obroke, ki bodo oči kar najbolj podprli. Če vam na misel najprej pade solata, imate kar prav. A ne bo dovolj, če jeste samo zeleno solato. Smiselno je, da pripravite z zelenjavo bogate solatne obroke, ki vas bodo nasiti in podprli vaše zdravje. Nekaj idej za solate, ki so kot nalašč za podporo zdravja oči, smo našli na portalu www.mojeoko.si. Preverite in preizkusite, da bodo brbončice in oči vesele.

 

Dejstvo je, da so oči eden najbolj občutljivih delov našega telesa. Zato mora biti skrb za oči vedno v vaših mislih – oči je treba varovati na vsakem koraku. Veliko lahko naredite že, če živite zdravo, pri prehodnih tegobah pa lahko pomagajo kapljice za oči. Te umirijo draženje, občutek suhih oči in rdečino v očeh. Če pa imate kakršna koli vprašanja ali skrbi, ne odlašajte z obiskom zdravnika.