Zima je pred vrati: kaj pa skrb za oči na snegu?

Če se to zimo nameravate podati na sneg, morate posebno skrb nameniti svojim očem. Ultravijolična svetloba je lahko na smučišču izredno močna, zlasti zaradi odboja snega. Zato je ključnega pomena, da se na smučanje in zabavo na snegu ustrezno pripravite in očem zagotovite ustrezno zaščito. V nadaljevanju so podrobno opisane nevarnosti, ki jih lahko povzroči visoka stopnja sončnega sevanja, in nasveti za skrb za oči na snegu.

skrb za oči na snegu vključuje nošenje zaščitnih očal

Zakaj lahko zabava na snegu škodi vašim očem?

Pozimi je v zasneženih gorah in na pobočjih za smučanje velika nevarnost odsevnih učinkov snega in ledu. Čeprav marsikdo meni drugače, je tudi pozimi sonce, kar se tiče UV svetlobe, precej nevarno in lahko povzroči veliko škodo vašim očem. Sončni žarki se namreč odbijajo od snega in ledu – kar do 80 % svetlobe v primerjavi z običajnimi tlemi. To pomeni, da oči ne potrebujejo zaščite samo pred soncem, ampak tudi pred tlemi pod seboj.

Narava je poskrbela, da imamo oči dobro zaščitene pred premočno svetlobo. Obrvni lok, obrvi in ​​trepalnice zagotavljajo naravno zaščito. Posebej koristne so veke, ki se preprosto zaprejo, ko sonce postane premočno. Ko refleksno mežikamo, na ta način zmanjšamo prodiranje sonca v oči.

A kljub vsemu so vse te prilagoditve manj uporabne, ko se pogovarjamo o poškodbah zaradi UV-svetlobe. UV-svetloba je namreč svetloba, ki je del svetlobnega spektra, a je za človeka nevidna. Škodo lahko povzroči v temnem dnevu, saj lahko prodre skozi oblake.

To so težave z očmi, ki lahko nastanejo zaradi škodljivega vpliva sončnih žarkov

V nadaljevanju sledi seznam najpogostejših težav z očmi, ki se lahko pojavijo zaradi prevelike izpostavljenosti UV-sevanju. Ko se tega zavemo, se skrb za oči na snegu zazdi nekaj samoumevnega.

Suhe oči – simptomi težav s suhimi očmi vključujejo draženje, občutek tujka ali peska, solzenje in pekočino. Vsi našteti občutki se lahko pojavijo že med preživljanjem časa na snegu. Če imate že sicer bolj suhe oči, lahko suh, vetroven zrak še poslabša vaše simptome.

Fotokeratitis in fotokonjunktivitis – Obe težavi se lahko pojavita zaradi vnetja roženice in veznice – dveh izjemno občutljivih tkiv v očesu in okoli njega. Ta odziv oči na sončne žarke lahko primerjamo s sončnimi opeklinami kože, običajno pa se pojavijo v treh urah po ekstremni izpostavljenosti UV svetlobi. Na srečo so ti pogoji reverzibilni, a treba se je zavedati, da se učinki izpostavljenosti UV sevanju seštevajo. Večkrat ko so vaše oči izpostavljene tovrstnim poškodbam, bolj verjeten je pojav težav.

Pterigij – gre za nenormalno tvorbo na veznici, ki se zrašča v roženico ter se lahko razvije prek roženice in pokvari njeno obliko. Posledica je lahko astigmatizem ali druge spremembe vida. Pterigij se pojavlja v krajih, kjer je možno sonce ter je posledica dolgotrajne čezmerne izpostavljenosti UV svetlobi.

Siva mrena – Siva mrena je vodilni vzrok slepote v svetu in se pojavi, ko postane očesna leča motna ali mlečna zaradi nabiranja beljakovin in kopičenja pigmenta. Pogosta je pri starejših ljudeh, pojavlja pa se tudi pri mlajših – predvsem zaradi prekomerne izpostavljenosti UVB žarkom. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da lahko do 20 odstotkov vseh primerov sive mrene povzroči čezmerna izpostavljenost UV sevanju.

Kakšna je pravilna skrb za oči na snegu?

V prvi vrsti je treba oči zaščititi. To lahko najlažje storite s kakovostnimi sončnimi očali, ki vas obvarujejo pred nevarno UV-svetlobo. Večina očal z dioptrijo sicer ima že vgrajene UV-filtre, a če se podajate na pobočja, boste verjetno želeli nositi sončna očala. Splača se investirati v polarizirane leče, ki zmanjšajo bleščanje z odsevnih površin tako, da filtrirajo vodoravne valove UV svetlobe in blokirajo škodljivo UV svetlobo. To je pomembno zlasti na visokih pobočjih, kjer tvegate pojav sončne slepote.

Pametno je imeti pri roki tudi kapljice za oči ali umetne solze – gre za pomemben korak, ko je na tehtnici skrb za oči na snegu. Zaradi suhega zraka in pogostega vetra so lahko oči razdražene in boleče, zlasti, če ste že sicer nagnjeni k pojavu suhih oči oziroma se spopadate s kronično boleznijo suhih oči in ravno v tem primeru lahko odločilno pomagajo kapljice za oči.

Kapljice za oči navlažijo očesno površino, jo zaščitijo in lahko celo regenerirajo – če izberete take, ki vsebujejo sestavine z bioprotektorskimi lastnostmi oz. učinkovinami ter so hkrati brez konzervansov. Tovrstni sestavini sta trehaloza in hialuronska kislina. Slednja se sicer pogosto nahaja v kapljicah za oči, trehalozo pa vsebujejo samo kapljice Thealoz Duo. Več informacij o njih najdete na zgornji povezavi, kjer je možen tudi nakup. Na voljo pa so tudi v praktično vseh lekarnah po Sloveniji.

skrb za oči na snegu vključuje kapljice za oči

Za konec …

Včasih kar pozabimo, kako je pomembno skrbeti zase in za svoje zdravje. Potrebujemo le rahlo brco v rit oz. spodbudo, da se zavemo, da je zdravje nekaj najbolj dragocenega v življenju. Kar zadeva oči, to še posebej drži, saj dobimo samo en par za vse življenje. Na nas je, da dobro skrbimo zanje.

Ko se boste to zimo podali na smučišče, imejte v mislih, da je skrb za oči na snegu zelo pomembna. Sneg je lahko zelo nevaren za oči, če zanje ne skrbimo ustrezno. Oči na snegu dobro zaščitite, vlažite pa jih s kapljicami za oči, da ne boste imeli sitnosti z nadležnimi simptomi.